سرویس گزارش و گفتگو | کد خبر: 34673
تاریخ انتشار: 1396/04/19 - 01:58:14

در گفتگو با کارشناس مذهبی عنوان شد:

رعایت حجاب استحکام خانواده و سلامت جامعه را به همراه دارد

حجاب هم اثر فردی دارد آرامش. هم اثر خانوادگی دارد استحکام. هم اثر اجتماعی دارد سلامت. فرد اگر باحجاب بود خود آرام است. خانواده مستحکم است و جامعه سالم است.
رعایت حجاب استحکام خانواده و سلامت جامعه را به همراه دارد,عفاف+حجاب+خانواده+آشخانه

به گزارش پایگاه خبری آشخانه، حجت الاسلام هادی پروین کارشناس مسائل دینی در خصوص عفاف و حجاب گفت: زن و مرد از نظر قرآن در مسائل ارزشی مساوی اند در آیه 32 سوره  مبارکه نساء میفرماید : مردها هرچه اکتساب کنند ( تلاش کنند نماز ، روزه ، عبادت و هرچه بدست بیاورند – نصیب خودشان است . و زن ها هم هر آنچه بدست بیاورند – حق خودشان است و در سوره آل عمران آیه 195 می فرماید برای منِ خدا مرد وزن فرق نمی کند هرکس عمل خیری انجام دهد یا کار بد ، عملش را ضایع نمیکنم و در آیه 13 سوره حجرات برتری انسان را در تقوا میداند و میفرماید ان اکرمکم عند الله اتقاکم ، بهترین شما نزد خدا با تقوی ترین شماست پس نه مرد بر زن و نه زن بر مرد برتری ندارد.مگر تقوا دردیگری بیشتر باشد.

وی گفت: اسلام درباره حجاب سه نوع سفارش دارد 1 حجاب پوششی 2 حجاب گفتاری ، 3 حجاب رفتاری

اولین حجاب ، حجاب پوششی است که خداوند دردو آیه قرآن به آن اشاره کرده است ، در آیه اول در سوره نساء میفرماید خِمارپپوشید یعنی روسری بلند

در آیه دیگر( ۵۹ احزاب) می فرماید: ای پیغمبر به زنانت و دخترانت و زن های مردم بگو وقتی از خانه بیرون می آیید جلابیب بپوشید. جلابیب یعنی لباس بلند و گشاد. یک لباسی که غیر از روسری تمام بدن را بپوشاند و برجستگی های بدن پیدا نباشد

حالااین لباس بلند وگشاد ممکن است  در بین اقوام مختلف به شکل های مختلف باشد مثلا پوشش یک زن ترکمن یا بلوچ با زنان جامعه و چادری فرق داشته باشد ولی حجاب رعایت شده واندام بدن را پوشش داده است.

دومین حجاب حجاب گفتاری است گاهی در گفتارش حجاب نیست

خانم ها دو مدل می توانند حرف بزنند.  یک: گفتار خضوع و با ناز و عشوه.  دو: گفتار معمولی و عادی که محرک نباشد.

در قرآن کریم به زنان پیغمبر می فرمایید: صداهای خود را نازک نکنید. با نزول این آیه بعضی دست در دهان می کردند تا صدایشان خشن شود. آیه گفت این کارها را نکنید و افراط و تفریط خوب نیست زنان بایدعادی حرف بزنند. محرک نباشد. چقدر گفتار ها باعث فساد و کشش نامحرم به سوی خانم ها شده است. سرکلاس درس، در برخوردها، گفتگوها، رفت و آمدهای فامیلی این ها همه حجاب گفتاری است.

سومین حجاب حجاب رفتاری است بعضی از خانم ها رفتارشان داد می زند که می گوید نامحرم بیا به سوی من. بیا با من رفیق شو و دلت با من باشد. این رفتار بعضی از خانم ها است.حرف نمی زند. اما تیپ اش می گوید بیا.

هر سه سفارش اگر رعایت شود جامعه ای مصون خواهیم داشت .

وی افزود:  متاسفانه خیلی از مردان  وزنان امروز جامعه ما به سفارش و دستور رضاخان که در سال 1314 دستور کشف حجاب را داد برگشته اند و حجاب را برای خود محدودیت میدانند در حالی که سفارش قرآن برای همه انسانها و درهمه زمانها را که مصونیت است را کنار گذاشته و عمل نمی کنند و برای حجاب و شخصیت خود ارزش قائل نیستند در حالی که الگوی زنان جامعه اسلامی حضرت زهرا(س) است . 

بعضی از رفتارها فریاد می زند. میگه حق نداری به من نگاه کنی. خجالت بکش. چشمت را ببند و غیرت داشته باش.و این رفتار زنان محجبه ای استکه برای شخصیت خود ارزش قائل هستند.

حجاب اثرات مثبتی دارد:

۱- اثر فردی ۲- اثر خانوادگی ۳- اثر اجتماعی

۱- اثر فردی است و آن آرامش است. یک بانویی که محجبه است آرامش روحی دارد. می داند مال خودش است؛ می داند نگاه دیگران دنبالش نیست و گناه اجتماعی نمی کند. می داند دیگران را تحریک نمی کند.

۲ - اثر خانوادگی دارد. بچه، دختر، شوهر ، یک مسافرت برود و نباشد خیالاتش راحت است که این زن مال این است. زیبایی هایش را تقسیم نکرده. وقتی محجبه بود این زن مال اوست. نه دیگران بهره ببرند. این ارزش خانوادگی اش است. ثبات خانواده ها در حجاب بیشتر است و از هم پاشیدگی کمتر است.

۳- سومین اثر آن اثر اجتماعی است. جامعه سالم می ماند. فساد، و فحشا در جامعه کم می شود.

حجاب هم اثر فردی دارد آرامش. هم اثر خانوادگی دارد استحکام. هم اثر اجتماعی دارد سلامت. فرد اگر باحجاب بود خود آرام است. خانواده مستحکم است و جامعه سالم است.

انتهای پیام/ زمانی


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر