سرویس آشخانه | کد خبر: 37268
تاریخ انتشار: 1396/05/29 - 17:21:59

تنها ذخیره گاه فندق شرق کشور در مانه و سملقان

منطقه "وی وی" واقع در شهرستان مانه و سملقان دارای رویشگاه های جنگلی است که با مساحتی حدود 434 هزار و 500 هکتار، تعدادی از ذخیره گاه‌های جنگلی با ارزش کشور را در خود جای داده است.
 تنها ذخیره گاه فندق شرق کشور در مانه و سملقان,آشخانه، مانه و سملقان، منابع طبیعی، فندق

به گزارش پایگاه خبری آشخانه به نقل از خبرگزاری ایسنا مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: ذخیرگاه فندق در خراسان شمالی تنها ذخیره‌گاه این گونه در شرق کشور است.

حسن وحید در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، افزود: منطقه "وی وی" واقع در شهرستان مانه و سملقان دارای رویشگاه های جنگلی است که با مساحتی حدود 434 هزار و 500 هکتار، تعدادی از ذخیره گاه‌های جنگلی با ارزش کشور را در خود جای داده است.

وی ادامه داد: ذخیره گاه جنگلی فندق منطقه "وی وی" یکی از شاخص ترین آنهاست که در همجواری با عرصه های جنگلی استان گلستان قرار دارد.

وحید اظهار کرد: فندق با نام علمی "Corylus avellana" بومی اروپا، آسیای صغیر، قفقاز، جنگل های ارسباران، آستارا، طارم زنجان و ... بین اراضی استپی و جنگل بصورت بومی دیده می شود و در شرق ایران ذخیره گاه فندق "وی وی" به عنوان تنها ذخیره گاه این گونه مطرح است.

این مقام مسئول بیان کرد: تعداد درختان فندق در این منطقه 131 اصله است که بطور پراکنده در سطح حدود هشت هکتاری عرصه مشاهده می شوند.

وی تاکید کرد: به دلیل ارزش ژنتیکی و اکولوژیکی این گونه و نیز به عنوان تنها ذخیره گاه فندق شرق کشور، عرصه مذکور از اهمیت اکولوژیک خاصی برخوردار است. البته در برهه ای از زمان، تخریب و تجاوزاتی در محدوده این ذخیره گاه صورت گرفته است که با تشدید فشار عواملی همچون تغییر اقلیم، پراکنش نامنظم و کاهش بارندگی، آفات و امراض و وجود دام، این ذخیره گاه در معرض استرس های مختلفی قرار گرفت.

وحید گفت: در سال های اخیر اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی با اجرای عملیات حصارکشی و تهیه طرح ذخیره گاهی در راستای حفظ و صیانت از این گونه با ارزش قدم های مثبتی برداشته است و در سال جاری نیز جنگل کاری مشارکتی با گونه درختی فندق توسط بهره برداران این سامان جنگلی، از جمله برنامه های احیائی اداره جنگل کاری و جنگل‌داری این اداره کل است. 

پایان کلام/


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر