سرویس آشخانه | کد خبر: 37329
تاریخ انتشار: 1396/05/30 - 17:01:26

رئیس اداره تبلیغات شهرستان مانه و سملقان عنوان کرد:

سرانه پائین مسجد در شهر آشخانه/ برای رسیدن به مسجد طراز اسلامی، همکاری و همراهی عامه مردم، علما و مسئولان نیاز است

با توجه به موقعیت جغرافیایی و جمعیتی در شهر آشخانه باید به ازای هر ۲۵۰ نفر یک مسجد وجود داشته باشد ولی در حال حاضر به ازای هر 4 هزار نفر یک مسجد فعال در شهر آشخانه وجود دارد.
سرانه پائین مسجد در شهر آشخانه/ برای رسیدن به مسجد طراز اسلامی، همکاری و همراهی عامه مردم، علما و مسئولان نیاز است,

به گزارش پایگاه خبری آشخانه، فراموش نکنیم که روز مسجد اساساً یک روز انقلابی است؛ یعنی تشکیل این روز و تعیین این روز که به خواست و مطالبه‌ی جمهوری اسلامی بود و در سازمان کنفرانس اسلامی به‌عنوان «روز مسجد» تصویب شد، به‌مناسبت آتش زدن مسجدالاقصی است؛ به‌مناسبت مقابله‌ی با دشمن صهیونیست است؛ اساس این روز یک چنین اساسی است؛ با این نگاه به روز مسجد نگاه کنید و حرکت را در این مسیر قرار بدهید. مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ۵/۳۱ /۱۳۹۵

بیست و یکم آگوست هر سال که مصادف با ۳۰ مرداد است، روز جهانی مساجد نامگذاری شده است. در سال ۱۳۴۸ در چنین روزی مسجدالاقصی که قبله اول مسلمین جهان است توسط صهیونیست ها به آتش کشیده شد. یک جریان مسیحی صهیونیستی در آمریکا شکل گرفته که اعتقاد دارد ویرانی مسجد الاقصی وساخت معبد سوم سلیمان شرط ظهور حضرت مسیح (ع) است و الا ظهور نمی کند. بر پایه این اعتقاد مسجدالاقصی توسط اشغالگران صهیونیست به آتش کشیده شد.

هر دین و آیینی نمادها و نشانه‌هایی دارد؛ اسلام که آخرین دین آسمانی است، از میان نمادها و شعایر ظاهری و مکانی، به جایگاه مسجد و احکام آن بسیار اهمیت داده است. رهبر معظم انقلاب اسلامی در این باره می فرمایند: در مسجد طراز اسلامی، شور و بهجت عبادت خالص با نشاط زندگی پاک و خردمندانه و سالم، در هم می‌آمیزد و فرد و جامعه را به طراز اسلامی آن نزدیک می‌کند. مسجد در اسلام، قلب تپنده حیات این دین حنیف و جایگاه پیوند آسمان و زمین است، و انسان به عنوان اشرف مخلوقات در آن رشد و تکامل می‌یابد.

1. اهمیت مسجد، نقش و کارکرد آن و آیا اینکه امروزه مسجد توانسته نقش خود را به درستی ایفا کند:

حجت الاسلام هادی پروین رئیس اداره تبلیغات اسلامی در مصاحبه با پایگاه خبری آشخانه، با اشاره به حدیث حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و اله و سلم) در مورد مسجد، می گوید: مساجدخانه ي پرهيزكاران است، امروزه مسجد به عنوان یک قرارگاه فرهنگی و سنگر دین در مقابل هجمه های دشمن است. مجموعه ای که در مساجد ایفای نقش می کنند که به اصطلاح ارکان می گویند اعم از ائمه جماعات، فعالین فرهنگی، پایگاه بسیج، کانون فرهنگی هنری، خادمین و ... وظایف ویژه ای دارند. اگر ما این مجموعه را به مثابه یک تیم در نظر بگیریم، امام جماعت مسجد به عنوان یک سرمربی، هدف گذاری، انسجام و هدایت به چشم انداز یک مسجد طراز اول انقلاب اسلامی با هماهنگی ارکان مسجد را به عهده دارد. در حالی که اگر میان اعضای این مجموعه موازی کاری و اختلاف و عدم هماهنگی با امام جماعت پیش آید، مسجد از مسیر اصلی و آن طراز انقلاب اسلامی انحراف و سبب ریزش نوجوانان،جوانان و اهل مسجد از طرفی و از سوی دیگر عدم گرایش اقشار جامعه به مسجد می شود.
با پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره)، مساجد نیز همانند دوران صدر اسلام جایگاه واقعی خود را بازشناختند، به طوری كه نیروهای فعال در مساجد به طور مستقیم در متن انقلاب شركت جستند، به گونه‌ای كه از آن پس مساجد نقش پایگاه ارتباطی مردم را به عهده داشتند بسیاری از برنامه‌های انقلاب مانند رفراندوم، شوراهای محلی، كانون‌های بسیج و دیگر ضرورت‌های زمان در مساجد انجام می‌گرفت.

2. اقدامات سازمان تبلیغات برای ارتقاء سطح کیفی مساجد:
هادی پروین خاطرنشان کرد: آموزش قرآن، برگزاری محافل انس با قرآن، حمایت از خانه‌های قرآن، راه‌اندازی کانون‌های فرهنگی تبلیغی و ...، جزو برنامه‌های مستمر این اداره در حمایت از مساجد و ائمه جماعات است.

وی با اشاره به برنامه‌های اداره تبلیغات اسلامی در مورد راه‌اندازی و تجهیز کتابخانه‌های مسجدی با هدف گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در شهر آشخانه، خاطرنشان کرد: این سازمان تغذیه محتوایی و نرم‌افزاری و همچنین حمایت‌های مادی لازم را در این زمینه در برخی مساجد انجام می‌دهد.

3. مروری بر تعداد مساجد شهرستان مانه و سملقان:

حجت الاسلام هادی پروین با بیان این که تعداد مساجد سطح شهرستان 60 درصد جمعیت را پوشش می دهد، اظهار کرد: برمبنای آمار هایی که اداره اوقاف شهرستان اعلام کرده، حدود 173 مسجد در کل شهرستان وجود دارد و این به معنی سرانه یک مسجد به ازای هر 600 نفر است، که از این تعداد 130 مسجد اهل تشیع و حدود 40 مسجد به جمعیت 20 هزار نفری اهل تسنن تعلق دارد. در شهر 20 هزار نفری آشخانه نیز 5 مسجد و 5 روحانی نیز مستقر است که سرانه آن نسبت به جمعیت، یک مسجد به ازای 4000 نفر است. ولی این عدد به اعتقاد کارشناسان با افزایش جمعیت و باتوجه به اهداف انقلاب اسلامی چندان متناسب نبوده است.

وی هم چنین وی افزود: با توجه به موقعیت جغرافیایی و جمعیتی در شهر آشخانه باید به ازای هر ۲۵۰ نفر یک مسجد وجود داشته باشد ولی در حال حاضر به ازای هر 4 هزار نفر یک مسجد فعال در شهر آشخانه وجود دارد.

حجت الاسلام هادی پروین با اشاره به این که 45 مبلغ دینی در سطح شهرستان حضور دارند، بیان کرد: از این تعداد 12 روحانی مستقر در شهر، 13 روحانی هجرت و 20 روحانی در ادارات، نهادها و دفاتر محضری مستقرند. وی افزود: در در 10 اداره دولتی شهر آشخانه نیز نماز جماعت برگزار می گردد.

وی با اشاره به این موضوع که در مناسبت های محرم و رمضان از شهر مقدس مشهد و قم در شهرستان روحانی مستقر می شود، ادامه می دهد: در این ایام به 100 مسجد سطح شهرستان مبلغ اعزام می کنیم که 30 مسجد دیگر نیز دارای مبلغ مستقر و ثابت هستند که تمامی مساجد شهرستان را پوشش می دهند.

وی هم چنین تصریح کرد: برخی مساجد به کتابخانه تجهیز شده و 2 کانون فرهنگی نیز در مسجد صاحب الزمان (عج) شهر آشخانه و مسجد جامع پیش قلعه نیز برپا شده است.

4. سخن پایانی:

حضور مسئولین شهری و شهرستانی از کلان تا سطح درمساجد و مناسبت های ملی و مذهبی عامل تقویت قرارگاه های فرهنگی و سنگر دین و جذب اقشار مختلف جامعه به مساجد است. و نکته مهم برای رسیدن به مسجد طراز اسلامی، همکاری و همراهی عامه مردم، علما و مسئولان است و در این زمینه نیز حضور پرشور مردم و تشکیل صفوف فشرده و شرکت در برنامه های مسجد و هدایت و راهبری علما و ائمه جماعت و سیاستگذاری و حمایت از فعالیت های مسجد محور توسط مسئولان، می تواند ما را در رسیدن به این مهم یاری دهد.

پایان کلام/ فیروزبخت


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر