سرویس آشخانه | کد خبر: 38159
تاریخ انتشار: 1396/06/17 - 23:58:31

امام جمعه شهر آشخانه در خطبه نماز جمعه عنوان کرد:

شایسته سالاری، از مهم ترین پیام های واقعه غدیر خم است

در اداره وکارگشایی امور مردم، مسئولیت ها رابه افراد شایسته، توانمند و لایق بسپاریم، هر چه حوزه کار و مسئولیت ها گسترده و حساس تر باشد، معیار های شایسته سالاری نیز بیشتر و حساس تر می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری آشخانه، حجت الاسلام و المسلمین احمدزاده ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه این هفته،17 شهریور ماه ، با اشاره  به حدیثی از رسول اکرم (صلی الله علیه وآله و سلم) درباره پرهیزکاری، بیان کرد: هرکس تقوا روزی اش شود، خیر دنیا و آخرت روزی اش شده است. وی افزود: همواره در بُعد مادی و اقتصادی باید به قشر پائین دست توجه و قیاس شود و از رقابت دنیا گرایی و مال دوستی پرهیز نمائید، رقابت اصلی خود را در تقوا و علم و با بالادستی ها، خود را مقایسه نمائیم.

احمدزاده از دیگر شاخصه های زندگی قرآنی با توجه به عید سعید غدیر، حرکت در جهت ولایت الهی دانست، و بیان کرد: واقعه غدیر خم، در امتداد ولایت الهی است. رخداد های اجتماعی دو وجه دارند، وجه ظاهری و باطنی، رخدادهای اجتماعی همانند انسان، که تحرکات و رفتارهای جسمی، ظاهر آن ها و اهداف و انگیزه ها روح آن ها را تشکیل می دهد. وی در ادامه افزود: واقعه غدیر خم نیز بعنوان یک رخداد اجتماعی دارای پیام ها و درس هایی است. از جمله درس های واقعه غدیر خم را پیوند نبوت و امامت است، برآیند تلاش ها و اهداف پیامبران الهی از آدم تا خاتم در راه خدا، در غدیر خم جلوه گر می شود تا هدایت ها و مجاهدت ها متوقف نشود. در تفکر شیعی، امامت تداوم رسالت های نبوت است.

امام جمعه آشخانه با بیان حدیثی از رسول اکرم(صلی الله علیه و آله وسلم) مبنی بر این که " من شهر علم هستم و علی (ع) دروازه ی آن، و هر آن کس جویای دانش است باید از این دروازه وارد شود، اظهار کرد: هدف پیامبر از بیان این حدیث، تبیین رابطه ی نزدیک نبوت و امامت و این که برای ورود به شهر علم نبوی باید از باب علم علوی وارد شد.

وی از دیگر پیام های واقعه غدیر را آینده نگری و نیکویی آینده خواند و گفت: پیامبر اکرم (ص) با معرفی امام علی (ع) به عنوان جانشین، به مسلمانان می آموزد که نسبت به آینده زندگی بی تفاوت نباشند، همانگونه که من نسبت به آینده اسلام و امت خویش بی تفاوت نیستم، و مسیر نبوت را به محور شخصی به عنوان امامت تعیین می کنم. وی افزود: پیامبر اکرم (ص) با انتخاب امام، آیات مقدس قرآنی را از تحریف و دستبرد مخالفان و دشمنان، پیشوایان منحرف و گمراه و در خطر بودن جان نیروهای انقلابی در این مسیر، محفوظ داشت که از آینده نگری حضرت رسول بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین احمدزاده، با بیان این که اگر مسیر غدیر، تحریف نمی شد، بیان کرد: اگر جهان اسلام زیر پرچم ولایت امام علی (علیه السلام) قرار می گرفت، اکنون دنیای کُفر به خود اجازه نمی داد بر سر امت اسلامی مصیبت ها و ظلم هایی وارد آورد. امروزه اقتدار و عظمت ایران، جلوه ای از واقعه ی غدیر است.

احمد زاده، شایسته سالاری از دیگر پیامدهای غدیر عنوان کرد، وی تصریح کرد: در اداره وکارگشایی امور مردم، مسئولیت ها رابه افراد شایسته، توانمند و لایق بسپاریم، هر چه حوزه کار و مسئولیت ها گسترده و حساس تر باشد، معیار های شایسته سالاری نیز بیشتر و حساس تر می شود. هرکس مسئولیتی را بپذیرد در حالی که افرادی شایسته تر و لایق تر و مصمم تر به آن مسئولیت هستند، او نسبت به خداوند و مسلمانان خیانت کرده است.

وی در پایان خطبه اول بیان کرد: در تفکر اسلامی، روابط فامیلی، ارتباط جناحی و حذبی، امکانات مالی و ثروت در شایسته سالاری نهی شده است، بلکه معیارهایی ماننده تقوا، مجاهدت، اخلاص، دانش، تجربه، امانت داری و توانایی  معیارهای اصلی واگذاری مسئولیت است،.

خطبه دوم: جنایات بودائیان با حمایت رژیم صهیونیستی و آمریکا علیه مسلمانان، نمونه ای از جاهلیت مدرن است.

حجت الاسلام و المسلمین احمدزاده در خطبه دوم نماز با اشاره به قیام 17 شهریور ، بیان کرد: در قیام 17 شهریور سال 57، جمع زیادی از مردم بی گناه در میدان ژاله تهران توسط رژیم ستمشاهی پهلوی کشته شدند که به جمعه سیاه معروف است.

امام جمعه آشخانه با اشاره به چند مناسبت در طی هفته پیش رو، اظهار کرد: فردا 18 ذی الحجه عید سعید غدیر خم، 19 شهریور سالروز ارتحال آیت الله طالقانی اولین امام جمعه تهران در سال 58، دوشنبه 20 ذی الحجه ولادت امام کاظم (ع) است.

احمدزاده در رابطه با آداب عید غدیر بیان کرد: روزه، اطعام مومنان، غبار زدایی، لباس پاکیزه پوشیدن، معطر نمودن، صله رحم و زیارت یکدیگر، تبریک گفتن عید به یکدیگر، غسل زیارت امیر المومنین(ع) و قرائت دعای ندبه از جمله آداب روز عید غدیر است.

حجت الاسلام احمدزاده،با اشاره به حوادث اخیر جاده ای اتوبوس در جاده چمن بید و نیز حادثه داراب فارس، گفت: مسئولین با رسیدگی به ایمنی جاده ها و خودروها اسباب کاهش تلفات جادی را فراهم نمایند.

احمدزاده همچنین کشتار مظلومانه مسلمانان میانمار در سکوت مدعیان حقوق بشر در روزهای اخیر یکی از وقایع تلخ تاریخ معاصر جهانی اعلام کرد و اظهار نمود: رفتارهای ضد انسانی در مناطق مسلمان نشین و برخورد وحشیانه و ضد انسانی با 6 میلیون مسلمان میانماری سبب آواره و کشته شدن آن ها شده است. جنایات بودائیان با حمایت رژیم صهیونیستی و آمریکا علیه مسلمانان، نمونه ای از جاهلیت مدرن است از پوشش خبری آن در جهان جلوگیری می شود. این نسل کشی نژادپرستانه در مقابل مدعیان دروغین حقوق بشر انجام می شود در حالیکه هیج اعتقادی به حقوق بشر ندارند.

وی درپایان عنوان کرد: مسلمانان و امت اسلامی با وحدت و بیداری اسلامی و استقامت و حمایت کشورهای مسلمان، ریشه کفار، داعش و تمام ظالمان در منطقه را ریشه کن خواهند کرد.

در پایان نماز جمعه، مراسم راهپیمایی حمایت از مردم مظلوم میانمار و محکوم کردن مدعیان دروغین حقوق بشر با حضور پرشور مردم برگزار گردید.

انتهای خبر/ فیروزبخت


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر