سرویس آشخانه | کد خبر: 38236
تاریخ انتشار: 1396/06/21 - 14:39:41

مصاحبه با رضا علی نیا کارگردان نمایش و بازیگر به مناسبت روز سینما:

عدم حمایت همه جانبه با وجود استعداد بالای هنری در شهرستان مانه و سملقان

درسالروز سینما ۲۱ شهریورماه با رضا علی نیا هنرمند پرکار مانه و سملقانی، کارگردان نمایش، فیلم کوتاه، بازیگر و مسئول انجمن نمایش شهرستان در خصوص این روز ملی به گفتگو نشستیم.

به گزارش پایگاه خبری آشخانه، در سال 1379 در چهارمین جشن بزرگ سینمای ایران و همزمان با بزرگداشت صدمین سال ورود سینما به ایران بود که 21 شهریور ماه به عنوان «روز ملی سینما» شناخته شد و هر سال جشن خانه سینما در این روز برگزار می شود و 21 شهریور ماه به عنوان روزی نمادین وارد تقویم شد.

درسالروز سینما ۲۱ شهریورماه با رضا علی نیا هنرمند پرکار مانه و سملقانی، کارگردان نمایش، فیلم کوتاه، بازیگر و مسئول انجمن نمایش شهرستان در خصوص این روز ملی به گفتگو نشستیم.

خودتان را به طور کامل و مختصر معرفی بفرمائید:

بنده رضا علی نیا دبیر آموزش و پرورش شهرستان مانه و سملقان و سال 1349  در روستای اسلام آباد آشخانه متولد شدم. کارشناس ادبیات فارسی از دانشگاه تربیت معلم، مربی حلقه های صالحین بسیج هنرمندان و عضو گردان امام حسین (علیه السلام) هستم و  11 ماه در جبهه های دفاع مقدس حضور مستمر داشتم.

از چه زمانی شروع به بازیگری نمودید و مشوق شما چه کسانی بودند:

از دوران راهنمایی دهه 1360 به هنرهای بازیگری علاقمند شدم و عامل اصلی گرایش به تئاتر علاقه، پشتکار و اعتماد به نفسم بوده، که تا حال حاضر ادامه دارد و از سال 81 نیز کارگردانی کارهای نمایشی را در شهرستان عهده دار شدم.

شما در چه عرصه هایی فعالیت دارید و بیشتر با چه عنوانی شما را می شناسند:

در عرصه هنر، کارگردانی نمایش و ساخت فیلم کوتاه فعالیت دارم و در عرصه ورزشی، در سطح کمربند دان 2 تکواندو هستم و با بسیج هنرمندان و بسیج محلات نیز در ارتباطم، و به طور اجمال مرا در عرصه های هنری و نمایشی بیشتر می شناسند.

فعالیت و تحصیلات تخصصی خود را در کجا گذراندید:

من از سوی بسیج هنرمندان استان، دوره های کارگردانی فیلم را در مجتمع هنر زعفرانیه تهران در سال 91 تا 95 گذراندم.

آثارتان اغلب در چه فضا و ژانری بوده:

بیشتر در ژانرهای دفاع مقدس فعالیت کردم.

به صورت برگزیده کارهای نمایشی که انجام داده اید را نام ببرید:

در بخش کارگردان نمایشی، نمایش جنگ و رنگ، داستان لطیف، کچل کفتر باز، منوٌرهای سیاه، ماه پیشانی، آتَی، لقمه گلو گیر، راهزن، انسان خلیفه الله و ... و در بخش بازیگری در نمایش شب سیزدهم و چیزی شبیه زندگی را در شهر بجنورد به عنوان نمایش های خیابانی اجرا کردیم.

کدام اثر را بیشتر از همه می پسندید:

نمایش منوٌرهای سیاه و انسان خلیفه الله را بیشتر از دیگر کارها دوست دارم.

به جنبه مادی، شهرت و مقام کار تئاتر توجه داشتید، علم بهتر است یا ثروت:

به خاطر علاقه بیشتر به جنبه هنری و ارزشی کارهای نمایشی تمرکز دارم هر چند جنبه مادی هم در گسترش و پیشرفت کار موثر است، هر دو عامل علم و ثروت نسبت به هم ارجح تر و مکمل یکدیگرند.

مشکلات بازیگری و نمایش های تئاتر در شهرستان، استان و کشور چیست:

مشکلاتی که می توان به تمام سطوح تعمیم داد عدم توجه و حمایت از کارهای هنری به خصوص هنر نمایش به ویژه در شهرستان مانه و سملقان است و نیز عدم حمایت مادی و معنوی اداره ها و نهادهای دولتی و نبودن مخاطب و مکان اختصاصی برای تماشای نمایش ها و به بیان دیگر عدم استقبال خانواده ها و نبودن انگیزه برای ادامه کار هنرمندان در کارهای نمایشی.

خود را در چه سطح مهارتی و هنری در این حوزه می دانید:

من جویای هنر و هنرجو و علاقمند به کارهای نمایشی هستم _وی با تواضع به این سوال پاسخ می دهد_.

نام گروه تئاترتان چیست و چند نفر در گروه تئاتر شما در شهرستان فعالیت می کنند:

حدود 15 نفر در گروه نمایشی قاصدک ( ایثار) فعالیت می کنند.

پیشنهادتان برای نوجوانان و جوانان که علاقمند ورود به این عرصه هستند چیست:

علم و تحصیل در اولویت اول زندگی و حرفه ی آینده است و بعد از علاقمندی در هرعرصه ی هنر پشتکار و آموزش تخصصی از الزامات هنر است.

برای پیشرفت یک هنرمند در زمینه کاری شما چه معیارهایی لازم است:

علاقه، پشتکار، جدیت و داشتن انگیزه و توجه به بعد معنویت و توکل الهی برای ادامه و پیشرفت از معیارهای پیشرفت در عرصه هنر است.

در زمینه کاری می خواهید به کجا برسید و پایان کارتان کجاست:

زنده نگه داشتن نام هنر و گسترش آن در شهرستان و استان یکی از اهدافم است و در عرصه ی هنر پایانی وجود ندارد، زگهواره تا گور دانش بجوی

بهترین تفریح شما چیست و هنگامی که دلتنگ و ناراحتید چه کاری انجام می دهید:

تماشای فیلم، انجام کارهای نمایشی و ورزش از تفریحات مورد علاقه من است و دلتنگی و ناراحتی هایم را با دومیدانی و کوهنوردی برطرف می کنم.

برخی هنرمندان تازه نفس معتقدند امکانات کم اند و پیشکسوتان کمتر به آن ها اعتماد می کنند نظر شما در این باره چیست:

صد البته در کارهای هنری مشکلات بسیار زیادی وجود دارد ولی با این وجود باید عرصه را خالی نگذاشت، درحالی که پیشکسوتان و فعالان در حوزه هنری، نوجوانان و جوانان را باید حمایت کنند.

نام فیلم زندگی تان را چه می گذارید:

با مشغله های کاری که در عرصه تعلیم و تربیت و حوزه هنری دارم خانواده کمی از دغدغه های کاری ام گله دارند، با این وجود نام زندگی ام را " تلاطم " می گذارم.

از مسئولین، حامیان و اقشاری که می توانند به حوزه شما کمک نمایند چه توقع و درخواستی دارید:

پشتیبانی و حمایت های مادی و معنوی مسئولین از هنرمندان و نشست چهره به چهره و شنیدن مشکلات آن ها و خواسته ی گروه هنری از مردم، استقبال از کارهای هنرمندان است.

سخن پایانی:

از شما به جهت توجه به قشر هنرمند تشکر می کنم.

زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست-هرکسی نغمه خود خواند از صحنه رود

صحنه پیوسته به جاست- خرم آن نغمه که هر دم بسپارند به یاد

انتهای خبر/ فیروزبخت


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر