سرویس پیشنهاد سردبیر | کد خبر: 38634
تاریخ انتشار: 1396/07/26 - 23:57:26

در مصاحبه با علی محمدنیا جودو و کوراش کار جهانی و آسیایی:

فتح قله های قهرمانی با حمایت همه جانبه مسولین تحقق می یابد/ثبت 20 عنوان مقام قهرمانی جهان و آسیا در کارنامه ورزشی ام

علی محمدنیا 29 ساله از جودو و کوراش کاران نامی جهان و کشور در شهرستان مانه و سملقان است. او علاوه بر کسب افتخارات کشوری و استانی، به طور میانگین سالانه 2 مدال قهرمانی جهان و آسیا در کارنامه فعالیت حرفه ای 15 ساله خود ثبت کرده است.

 

به گزارش پایگاه خبری آشخانه، علی محمدنیا 29 ساله از جودو و کوراش کاران نامی جهان و کشور در شهرستان مانه و سملقان است. او  علاوه بر کسب افتخارات کشوری و استانی، به طور میانگین  سالانه 2 مدال قهرمانی جهان و آسیا در کارنامه فعالیت  حرفه ای 15 ساله خود ثبت کرده است.

اکنون به مناسبت هفته تربیت بدنی با این ورزشکار خوش چهره و مطرح جهانی به مصاحبه دوستانه و مفصل پرداختیم که به شرح زیر می خوانیم:

خودتون رو کامل برای مخاطبین معرفی بفرمایید:

علی محمدنیا متولد شهر آشخانه در سال 1367 هستم. بنده مجرد و کارشناس ارشد تربیت بدنی گرایش فیزیولوژی هستم.

از چه طریقی وارد این ورزش شدین و از کجا شروع کردین:

من از سال 1371 در سن 7 سالگی کشتی آزاد رو آغاز به کار کردم، و بعد از وقفه چند ساله، در سن 12 سالگی به مربیگری یونس کریمان قهرمان جودوی کشور، که اکنون ریاست اداره ورزش و جوانان مانه و سملقان رو به عهده داره، به طور حرفه ای شروع کردم. و در سن 15 سالگی عضو تیم ملی کشور شدم و در سن 16 و 17 سالگی به طور پیاپی موفق به کسب مدال طلای آسیا شدم. در سال 1386 مسابقات جودوی آسیایی در کشور هندوستان ستاره ی آسیا و تکنیکی ترین جودوکار معرفی شدم. و در اواخر سال 86 در مسابقات جوانان جهان موفق به کسب 2 مدال برنز و 1 مدال طلا در رشته های جودو و کوراش کسب کردم.

ورزش به چه اندازه از زندگی شما را به خود معطوف کرده است:

من از کودکی به ورزش علاقه زیادی داشتم و در برهه ای از زمان ها ورزش های مختلفی مانند فوتبال، والیبال و کشتی چوخه انجام می دادم، ورزش در زندگی من بسیار تاثیر گزار بوده و علاقه زیادی دارم. به بیان دیگه ورزش، ساختار و شاکله رفتاری، معرفتی و سبک زندگی من رو تحت تاثیر مثبت قرار داده. ورزش در تمام ابعاد زندگی ام مرا سرسخت و سخت کوش بار آورده.

 

 

مشوق اصلی شما چه کسانی بودن و همینطور از اساتید ورزشکار خودتان یادی کنید:

مشوق اصلی خانوادم بودند و با امید و روحیه ای که خانواده می دادند انرژی می گرفتم، استاد یونس کریمان نیز از همان دوران نوجوانی تا کنون مربی بنده بودند که از همین جا از ایشان بسیار تشکر و قدر دانی می کنم، که هر آنچه را که تاکنون کسب نموده ام از راهنمایی ها و همدلی های ایشان بوده.

از افتخارات و مدال هایی که کسب کرده اید اشاره بفرمائید:

به لطف خداوند و دعای خیر خانواده ام و مردم، تاکنون 20 مدال طلای خارجی کسب کرده ام، که 5 مقام قهرمانی جهان و 7 مقام قهرمانی آسیا از این قبیل اند. از افتخارات جهانی و آسیایی می توان به 20 عنوان اشاره نمود:

مدال نقره مسابقات جهانی ازبکستان در سال85 (کوراش)

مدال طلای مسابقات جهانی دومنیکن آمریکای جنوبی در سال 86 (جودو)

مدال برنز مسابقات جهانی دومنیکن در سال 86 (کوراش)

مدال برنز مسابقات سوپر  A جهانی آلمان در سال 85 (جودو)

مدال برنز مسابقات جهانی دومنیکن در سال 86 (جودو)

مدال طلای مسابقات آسیایی کره جنوبی در سال 84 (جودو)

مدال طلای مسابقات تورنمنت جهانی کره جنوبی در سال 85 (جودو)

مدال طلای مسابقات آسیایی هندوستان در سال 86 (جودو)

مدال برنز آسیایی تهران در سال 84 (کوراش)

مدال طلای غرب آسیا اردن در سال 87 (جودو)

مقام پنجم برنز آسیایی کویت در سال 86 و کسب ورودی به المپیک (جودو)

مدال نقره مسابقات بین المللی کاپ فجر در تهران در سال 86 (جودو)

مدال طلای بین المللی دانشجویان تهران در 89

مدال برنز مسابقات بین المللی ترکیه در سال 83 (جودو)

مدال طلای بین المللی کره جنوبی در سال 84 (جودو)

قهرمان برتر استان در سال 84، 85، 86 و حضور در مراسم تجلیل از قهرمانان کشور

مقام های متعددکشوری و استانی

مدال نقره مسابقات جهانی ترکیه در سال 92

مدال طلای مسابقات آسیایی لبنان در سال 94 و انتخاب به عنوان ستاره مسابقات

مدال طلای مسابقات المپیک کارگران جهان در ایتالیا در سال 94

 

 

در حال حاضر مشغول تمرین برای چه مسابقاتی هستید:

هدف نهایی من شرکت در مسابقات آسیایی اندونزی جاکارتا سال 2018 در رشته کوراش است که حدودا 11 ماه آینده برگزار می شود و من به شدت تمرین می کنم. اخیرا هم برای آمادگی در مسابقات جهانی کوراش که اردوی منتخبی تیم ملی در استان تهران از 5 آبان ماه برگزار می شود، نیز آمادگی خود را ارتقاء می دهیم.

زیبا ترین فنی که در مسابقات اجرا کردین چه بوده:

زیبا ترین فن، فن " اوچی ماتا" یا همان لنگِ وسط که به یک حریف کره ای در مسابقات جِجُو کره ی جنوبی سال 1385 اجرا کردم، که مبارزه رو پیروز شدم، تماشاچیان سالن به خاطر اجرای این فن پر شور مرا تشویق نمودند.

محبوبیت و موفقیت دائمی ورزشکار به چه عواملی بستگی داره:

در ورزش، اخلاق مداری، احترام و عزت برای نفوذ در قلوب و اذهان مردم بسیار موثره، اگه اخلاق و ادب رو در ورزشکار حذف کنیم، ورزشکار بی هویت می شه، موفقیت نیز در ورزش حرفه ای با پشتکار و سخت کوشی قابل دستیابی است.

 

 

آیا در ورزش حرفه ای به حق خود رسیدین:

به خاطر توانایی و استعداد هایی که در رشته جودو و کوراش داشتم به حق خودم نرسیدم، در واقع به طور شایسته استعدادهایم به فعل تبدیل نشد.

دلیل تبدیل نشدن این استعداد ها به فعلیت چی بوده:

جودو از نظر کارشناسان جزو 5 رشته سخت دنیاست، از همین رو یه بخشی از آن آسیب دیدگی رباط و مینیسک پا بوده که حدود دو سال از ورزش دور شدم.

از طرف دیگه در استان و شهرستان ما به نحو شایسته و درخور به ورزش اهمیت نمی دهند، البته در این چند سال توجه ویژه ای به ورزشکاران آسیایی و جهانی شده که از مسئولین تشکر ویژه دارم.

 

 

جودوی مانه و سملقان در استان و کشور چه جایگاهی داره:

مانه و سملقان پتانسیل بالایی داره طوری که در مسابقات استانی و کشوری همواره جزو مدال آوران بوده، از طرفی وجود پایگاه استعدادیابی جودو و کوراش در شهرستان از 10 پایگاه کشوری گویای توانایی بالای جودوکاران شهرستانه، در سفر اخیر سردار درخشان رئیس فدراسیون جودو و کوراش کشور و آسیا به شهر آشخانه نیز به این استعداد اذعان داشتند. هم چنین شهرستان مانه و سملقان در کشور از نام آوران جودو و کوراش شناخته شده است.

صحبت پایانی شما:

با ترغیب جامعه به ورزش سبب کاهش آسیب های اجتماعی، شکوفایی استعدادها و افزایش تاب آوری جامعه در مصائب و مشکلات می شود، هم چنین از مسئولین درخواست دارم از جوانان و ورزش حمایت همه جانبه داشته باشند چه در ابعاد مالی، انگیزشی، ترغیب و رونق بخش ورزشی.

در پایان ضمن تقدیر و تشکر از مربی گرانقدرم یونس کریمان رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان به دلیل همکاری و همدلی با تیم جودو و کوراش، هفته تربیت بدنی را به همه ورزشکاران و ورزش دوستان تبریک عرض می کنم.

انتهای خبر/ فیروزبخت


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر