سرویس آشخانه | کد خبر: 40882
تاریخ انتشار: 1396/10/25 - 21:56:47

در جلسه کارگروه اشتغال شهرستان مانه و سملقان عنوان شد:

مانه و سملقان رتبه اول جذب تسهیلات مشاغل خانگی/ تخصیص 264 میلیارد تومان به اشتغال فراگیر در استان

رئیس تعاون، کار و رفاه اجتماعی مانه و سملقان گفت: شهرستان مانه و سملقان بیشترین جذب اعتبارات مشاغل خانگی و نیز در اعطای تسهیلات در استان خراسان شمالی دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری آشخانه، کاویانی رئیس تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان مانه و سملقان در جلسه کارگروه اشتغال شهرستان، درباره زمان آغاز اجرای طرح پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و شرایط متقاضیان دریافت این تسیهلات گفت: همه متقاضیان دارای طرح‌های اشتغالزا در مناطق روستایی و شهرهای زیر 20 هزار نفر اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی، شرکت‌های خصوصی و تعاونی می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

 وی  افزود: تسهیلات مذکور با اولویت مناطق مرزی و عشایری پرداخت می شود تا در حوزه‌های کشاورزی، منابع طبیعی، معادن کوچک، فناوری اطلاعات، گردشگری، صنایع دستی و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی مستقر در مناطق مورد نظر اشتغال ایجاد شود.

وی با بیان اینکه با ابلاغ «آیین‌نامه توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی» امکان پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی فراهم شد افزود: البته ممکن است به دلیل اینکه در مراحل ابتدایی اجرای طرح قرار داریم دستورالعمل این تسهیلات به تمام شعب موسسات عامل ابلاغ نشده باشد که ستاد مرکزی بانک‌ها و موسسات هر چه زودتر از ابلاغ دستورالعمل پرداخت به تمام شعب خود اطمینان حاصل کنند

کاویانی بانک‌های کشاورزی، پست بانک، توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید و صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی را از موسسات عامل پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی اعلام کرد و درباره نحوه مراجعه متقاضیان گفت: افرادی که طرح‌های اشتغالزای دارای توجیه اقتصادی دارند می‌توانند در اولین گام با مراجعه به یکی از دو مرجع اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان مربوطه یا یکی از موسسات عامل نسبت به ارائه طرح خود اقدام کنند.

وی افزود: بعد از اینکه متقاضی طرح و ایده خود را برای ایجاد اشتغال در مناطق مورد هدف به یکی از دو مرجع  مذکور ارائه داد، طرح از نظر توجیه فنی، مالی و اقتصادی در کارگروه اشتغال استان مورد بررسی قرار می‌گیرد و نتیجه تایید یا عدم تایید طرح به متقاضی اعلام می‌شود.

رئیس تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ادامه داد: در صورت تایید طرح در کارگروه اشتغال و اعلام به متقاضی، موسسه عامل طبق آیین نامه باید حداکثر طی یکماه نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام کند و در صورت تأخیر در پرداخت تسهیلات، موسسه به ازای هر ماه تأخیر ملزم به پرداخت وجه به نرخ ۲ درصد مبلغ تسهیلات به متقاضی است.

وی در پاسخ به این سوال که چه وثایقی در قبال تسهیلات اشتغال روستایی از متقاضیان دریافت می شود گفت: قطعا شرایط عمومی هر بانک و موسسه‌ای در پرداخت تسهیلات متفاوت است و در این زمینه دستورالعمل واحدی وجود ندارد اما در این زمینه تاکید شده تا فرایند اعطای تسهیلات از سوی موسسات عامل سختگیرانه نباشد.

کاویانی گفت: البته کارگروه ملی متشکل از سازمان برنامه و بودجه، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر اجرای طرح نظارت خواهند کرد.

کاویانی با بیان این که شهرستان ایجاد 1399 فرصت شغلی در سال 96 را متعهد شده است، خاطر نشان کرد: از ابتدای سال تا کنون 923 فرصت شغلی در سامانه رَصَد ثبت شده است که 66 درصد از تعهد شهرستان اجرایی شده است.

وی تصریح کرد: شهرستان مانه و سملقان بیشترین جذب اعتبارات مشاغل خانگی و نیز در اعطای تسهیلات در استان خراسان شمالی دارد.

وی افزود: در حالیکه برخی ادارات در ایجاد فرصت های شغلی عملکرد مطلوب و برخی نیز عملکرد راضی کننده ای ندارند.

انتهای پیام /فیروزبخت


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر