سرویس حوادث | کد خبر: 48507
تاریخ انتشار: 1397/04/11 - 09:38:52

آتش سوزی در جنگل های قرخود مانه و سملقان

مدیر محیط زیست مانه و سملقان با اشاره به وقوع آتش سوزی در عرصه های جنگلی منطقه حفاظت شده قرخود این شهرستان گفت: آتش سوزی که صبح امروز یکشنبه آغاز شده بود، اکنون مهار شده است.
 
به گزارش پایگاه خبری آشخانه به نقل از ایرنا موسی ولیزاده اظهار داشت: این آتش سوزی توسط محیط بانان و همیاران محیط زیست و با همکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خراسان شمالی مهار شد.
وی با بیان اینکه علت آتش سوزی هنوز مشخص نیست گفت: در این حادثه، حدود 2 هکتار از عرصه های جنگلی این منطقه حفاظت شده در آتش سوخت که بیشتر درختان در این منطقه ارس و افرا کوهی است. 
بر اساس این گزارش، 2 اکیپ از حفاظت محیط زیست مانه سملقان، سه اکیپ از استان و 2 اکیپ از اداره محیط زیست گرمه و جاجرم به منطقه اعزام شدند.
منطقه دچار آتش سوزی شده در ارتفاعات چمن بید و سیار صعب العبور بوده به طوریکه برای رسیدن به منطقه 2 تا سه ساعت پیاده روی نیاز است. 
منطقه حفاظت شده قرخود در خراسان شمالی، شهرستان مانه و سملقان و در حاشیه رشته کوه تکلان معروف به قُرخود قرار گرفته و به علت واقع شدن در شرق پارک ملی گلستان از نظر بوم­شناسی گیاهی و جانوری و داشتن شرایط زیستگاهی نادر دارای ارزش فراوانی است.
این منطقه در سال 1350 تحت پوشش سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت و به عنوان یکی از مناطق چهارگانه محیط زیست ایران تاکنون مطرح بوده و طبق مصوبه­ای از تاریخ 9/3/1365 از حفاظت محیط زیست گرگان منتزع و به اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان بزرگ تحویل شد و بعد از انجام تقسیمات جدید در استان خراسان، این منطقه تحت نظر اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی درآمد.
منطقه قرخود که کوهستانی و در غرب شهرستان مانه و سملقان واقع شده و تنها بوسیله یک جاده خاکی کم تردد از پارک ملی گلستان جدا می‌شود، زیستگاه پستانداران با ارزشی از جمله پلنگ، گربه وحشی، خرس قهوه ای، قوچ و میش اوریال، گرگ است. 
به دلیل وجود زیستگاه‌های کوهستانی، این منطقه را می‌توان یکی از بهترین زیستگاه های پلنگ در کشور برشمرد.
در امتداد شمالی منطقه حفاظت شده قرخود، منطقه شکار ممنوع بهکده رضوی قرار دارد که از سال 1386 مطالعات جامعی در ارتباط با امکان سنجی زیست یوزپلنگ آسیایی در این منطقه با همکاری اداره کل محیط زیست استان خراسان شمالی، صورت پذیرفته است.
از بهترین زیستگاه های خرس در قرخود می‌توان به زوی جندان، آق مزار، حسن بگ و شاهنده اشاره کردو در مجموع می‌توان اطراف روستای کاستان را از بهترین زیستگاه های این گونه برشمرد.
انتهای پیام/

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر